Minimalistický styl v interiéru: je pro vás tím pravým?
Je na něm něco uklidňujícího a přitažlivého. Ale určitě není pro každého. Minimalistický styl v interiéru se totiž musí „umět”. Aby nepůsobil neosobně a prázdně, ale zároveň stále dostával svému označení. Co minimalistický design definuje a jak jej zakomponovat do svého bytu?
Krása jednoduchosti
Méně je více, tak by se dal tento styl popsat ve zkratce. Ale pojďme trochu více do detailu. Toto jsou prvky, které symbolizují minimalismus:
- Funkčnost a praktičnost
V minimalistickém interiéru není nic navíc. Vše má svůj účel a může tak vyniknout velká volná plocha, která vytváří dojem svobody a harmonie.
- Čisté linie
Ať už do interiéru umístíte cokoliv, od nábytku přes koberce po malé doplňky, myslete na to, že musí být jednoduché. Vzory a kombinace barev s tímto stylem zrovna neladí. Rovné povrchy a hladké linie budou tím pravým.
- V jednom tónu
Minimalismu nejvíce sluší monochromatické pojetí barev. Vyberte si z palety neutrálních barev jednu a v jejích odstínech interiér zařiďte. Výraznějším prvkem může být například masivní stůl, podlaha nebo zajímavě pojaté zásuvky a vypínače (třeba ty z nabídky kliklap).
- Kombinujte textury
Aby výsledek nevytvářel dojem chladu a neútulna, zkuste zapojit různé textury. Chlupatý koberec, přírodní struktura dřeva a obraz s výraznějším povrchem budou trefou do černého.
Pro koho se minimalistický styl hodí?
Výhodou minimalistického stylu je, že nikdy nevychází z módy. Pokud tedy nepatříte k těm, kteří by podobu svého bytu upravovali každých pár let, možná bude tou správnou volbou. Ačkoliv se může zdát, že sluší především velkým místnostem, skvěle se hodí i do těch menších, které dokáže opticky zvětšit. Nejtěžší výzvou je zařídit v minimalistickém duchu byt, v němž už žijete. Začněte se postupně zbavovat nábytku a vybavení, které nepotřebujete. A uvidíte, kde to celé skončí. Pamatujte však na to, že i když má minimalismus svá pravidla, jde o váš domov a o to, aby se vám v něm žilo příjemně.