Black Friday 10% slevy od 19.11. - 3.12. s kódem: PATEK10

Nevíte, jak sladit barvy v interiéru? Pomůže barevný kruh

Pokud nepatříte k těm šťastným, kteří se narodili s citem pro barvy a netušíte, jaké odstíny se k sobě hodí, využijte „tahák” v podobě barevného kruhu. O co jde a jak s ním pracovat?

Co je barevný kruh?

Barevný kruh zahrnuje celkem 12 barev a jejich odstínů. Tři primární (základní) barvy, tedy modrou, červenou a žlutou, tři sekundární, kam patří oranžová, zelená a fialová, které vznikají kombinací základních barev, a šest terciárních – ty vznikají kombinací jedné základní barvy s jednou barvou sekundární.

Jak s barevným kruhem pracovat?

Na jedné straně kruhu najdete barvy teplé (od červené po žlutozelenou), na druhé barvy studené (od zelené po červenofialovou). Jejich kombinací v interiéru dosáhnete vyváženosti. Ale barevný kruh je ještě důmyslnější, než se může na první pohled zdát.

 

  • Kontrastní barvy: Když se podíváte na barvy ležící přímo naproti sobě, dostanete kontrastní barvy, někdy nazývané jako doplňkové. A protože protiklady se přitahují, nemusíte se bát tyto barvy kombinovat. Modrá s oranžovou nebo fialová se žlutou mohou vypadat bok po boku skvěle a vnesou do interiéru živost a energii.
  • Analogické barvy: Barvy ležící na kruhu těsně vedle sebe se nazývají analogické. Vytvářejí harmonii a jsou příjemné na pohled. Pro perfektní výsledek je vhodné k nim přidat kontrastní prvek.
  • Triadické kombinace: Trojice barev, které jsou od sebe stejně vzdálené, tvoří triadické kombinace. Takto jsou rozmístěné primární i sekundární barvy a nemusíte se bát je mezi sebou kombinovat, klidně i v různých odstínech. Co třeba decentní pastelový gauč vedle oranžových a zelených doplňků?
  • Monochromatické barvy: Jedna barva v různých odstínech, to je monochromatická paleta. Působí zajímavě, a přitom klidně.

Pravidlo 60-30-10

Už víte, jakým barvám to spolu klape. Ale zakomponovat je do interiéru, to je jiná věc. Pomoci může pravidlo 60-30-10. To říká, že ze 60 % by měla v pokoji převládat dominantní neutrálnější barva (například na zdech a větším nábytku), 30 % prostoru byste měli věnovat barvě sekundární a zbylých 10 % pak nejvýraznější barvě, která funguje jako akcent (třeba v podobě zásuvek a vypínačů).

 

Zdá se to složité, ale pochopení barevného kruhu a jeho principů se vám bude hodit i v mnoha jiných ohledech, třeba při oblékání. Tak se nebojte do barevného kolotoče vkročit!