Psychologie barev v interiéru: jaký odstín dodá klid a s jakým nakládat opatrně?
Podle čeho si vybíráte barvy pro svůj domov? Podle citu, trendů nebo třeba už existujících kusů nábytku? Dobrým tahem je přihlédnout i k psychologii barev, která hraje v interiérech větší roli, než si možná myslíte. Barvy totiž mají moc ovlivňovat nejen naši náladu, ale i produktivitu nebo kreativitu. Zjistěte, jak která působí.
Bílá
Čistá, univerzální a moderní, to je bílá barva. S příchodem minimalismu do interiérů její obliba vzrostla a to i v podobě příbuzných odstínů, jako je například slonovinová. Abyste se vyhnuli tomu, že bude bílý interiér působit příliš neosobně a sterilně, přidejte akcenty v dalších barvách. Fungovat budou naprosto všechny.
Černá
Ačkoliv je často spjatá s temností a ponurostí, v psychologii barev černá představuje eleganci, sílu a stabilitu. Protože má ale tendenci interiéry opticky zmenšovat, použijte ji spíše k upoutání pozornosti na vybraných kouscích nábytku a postavte po bok kontrastních barev, jako je bílá, modrá nebo červená.
Modrá
Jestliže chcete do interiéru vnést pocit vyrovnanosti a klidu, naplňte jej modrou barvou. Z psychologického hlediska má jeden z nejpozitivnějších účinků, především pak ve svých světlých odstínech. Je tak skvělou volbou do ložnic i obývacích prostorů. V tmavší variantě ji pak můžete zakomponovat například do kuchyní.
Zelená
Zelená ve většině z nás evokuje svěžest a klid přírody. Vždy však velmi záleží na zvoleném odstínu. Světle zelená a mátová podporují soustředěnost, tmavě zelená a smaragdová zase dodávají interiéru luxus a eleganci a hodí se tak třeba do ložnic nebo pracoven.
Šedá
Někteří ji považují za stylovou a sofistikovanou, jiní za depresivní. V každém případě však šedá vypadá perfektně ve spojení s výraznými odstíny, jako je žlutá nebo růžová, které dokáže umírnit. Spíše než na stěnách jí to bude slušet na doplňcích, ať už jde o polštáře nebo třeba zásuvky a vypínače.
Červená
Červená je barva, která dokáže vyvolat nejsilnější emoce. Je spjatá s vášní, energií, je odvážná i provokativní. Při vhodně zvoleném odstínu se může hodit do jakéhokoliv interiéru, ale nejvíce se využívá ve formě akcentů, například na polštářích nebo drobném nábytku.
Hnědá
Hnědá je považována za jemnější formu červené. Na rozdíl od ní ale působí relaxačním a uvolňujícím dojmem a může svádět k lenošení. Díky tomu se hodí do obývacích místností. Skvěle si rozumí s výraznějšími tóny, ale i dalšími přírodními odstíny a má moc být propojovacím prvkem ve velkých prostorách.
Žlutá
Žádná jiná barva nesrší takovým optimismem jako žlutá. Je živá, zvyšuje hladinu energie, pojí se s prosperitou a intelektem. Hodí se tak především do kuchyní, jídelen nebo obývacích místností, kde bývá rušno. S jejím použitím ale buďte v interiérech opatrní. Příliš mnoho žluté totiž může vzbudit i silné, a dokonce negativní emoce.